Pytając kogoś, gdzie pracuje raczej nie zdziwią Cię odpowiedzi typu:
- “Tworzę oprogramowania dla korporacji. Współpraca na zasadzie B2B zapewnia mi spokój i płynność finansową”.
- “Założyłam swoją własną markę odzieżową i jestem właścicielką firmy”.
- “Od 5 lat zarządzam agencją marketingową. Nasze zlecenia obejmują reklamy online, Google AdWords, Facebook Ads, Bing Ads, analitykę webową i SEO. Nasi klienci to firmy z Polski, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych”.
A co powiesz, gdy odkryjesz, że ta firma, o której mówimy, działa z furgonetki, ukrytej w głębi lasu? A to oprogramowanie jest tworzone z widokiem na Bangkok? A rozwinięte studio marketingowe składa się z grupy freelancerów, którzy pracują rozsiani po całym świecie? W 2024 roku taki właśnie wygląda realny świat profesjonalistów z różnych branż – trend cyfrowego nomadyzmu rozpoczął się na dobre.
Kim są cyfrowi nomadzi?
Jedną z myśli przewodnich raportu „Global Human Capital Trends” opracowanym przez Deloitte w 2023 roku jest: Idealne miejsce pracy to nie tylko fizyczna przestrzeń dyktowana tradycją, prawem czy koniecznością – ale wszędzie tam, gdzie praca jest wykonywana najlepiej.
Cyfrowy nomadyzm to trend, który zyskuje na popularności, oferując unikalne połączenie pracy zawodowej z podróżowaniem. To styl życia, w którym cyfrowi nomadzi (z ang. digital nomad), wykorzystując technologie cyfrowe, pracują zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Jest to szczególnie łatwa zmiana w trybie pracy w Europie, gdzie nie potrzeba na wyjazdy wiz, aby pracować zdalnie za granicą. Życie cyfrowych nomadów przyciąga osoby pragnące wolności i elastyczności, ale także stwarza nowe możliwości dla firm i pracowników.
Typowi przedstawiciele cyfrowych nomadów często pochodzą m.in. z branż:
- IT,
- marketingu cyfrowego,
- copywritingu,
- projektowania graficznego
- konsultingu i wirtualnych asystentek.
Są to osoby, dla których praca nie jest związana z konkretnym miejscem, a jedynie z dostępem do internetu. Tak zwani digital nomads nie muszą dojeżdżać do pracy, mają możliwość łączenia pracy z dowolnego miejsca na ziemi z codziennym życiem oraz najczęściej sami mogą ustalać swój harmonogram pracy. Zawody te umożliwiają wykonywanie zadań w sposób zdalny, co jest kluczowe dla utrzymania mobilnego trybu życia.
Przykładami popularnych zajęć wśród cyfrowych nomadów są:
- programowanie,
- projektowanie stron internetowych,
- prowadzenie blogów,
- zarządzanie mediami społecznościowymi,
- konsultacje biznesowe,
- tłumaczenia,
- i wiele więcej!
Dzięki globalnej sieci internetowej, cyfrowi nomadzi mogą świadczyć swoje usługi klientom z całego świata, niezależnie od swojej fizycznej lokalizacji. Życie jako cyfrowy nomada stało się możliwe dzięki nowym technologiom. To nie tylko praca z domu, w określonych godzinach pracy, a szansa na budowanie zupełnie nowego sposobu na codzienność z różnych miejsc świata.
Możliwość pracy zdalnej rewolucją nie tylko w branżach online
Widoczny zwrot w stronę idei „pracy bez ograniczeń” wynika przede wszystkim z większej samodzielności pracowników i szybkiego postępu technologicznego. Podejścia i oczekiwania pracowników uległy zmianie – obecnie poszukują oni modeli pracy, które w większym stopniu odpowiadają ich potrzebom i sprzyjają dobremu samopoczuciu. Możliwość takiego tryby pracy coraz częściej jest postrzegana przez pracowników jako nieodłączne prawo. Badanie przeprowadzone przez Instytut Badawczy ADP pokazuje, że aż dwie trzecie pracowników na całym świecie (64%) stwierdziło, że rozważyłoby poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia, gdyby ich pracodawca oczekiwał od nich ciągłej obecności w biurze. Świadczy to o głębokich zmianach w priorytetach i oczekiwaniach pracowników, które spowodowała pandemia.
To oczywiście perspektywa zatrudnionych, ale zmiana ta nie jest obojętna również i dla pracodawców.
Dla wielu przedsiębiorstw obecnie największym wyzwaniem jest:
- dostosowanie zasad pracy na odległość do własnej strategii i kultury organizacyjnej,
- zapewnienie przestrzegania przepisów podatkowych oraz skuteczne zarządzanie ryzykiem biznesowym,
- spełnienie obowiązku dbałości o pracownika, który spoczywa na pracodawcach.
Kluczem do skuteczności jest odpowiednie strategiczne planowanie. Nie pozostaje to oczywiście bez korzyści.
Z raportu Deloitte “From Great Resignation to Great Reimagination” wynika, że nowe sposoby wykonywania pracy oferują przedsiębiorstwu dodatkowe możliwości przekształcenia się w organizację:
- bardziej zorientowaną na człowieka,
- zwinniejszą,
- odporniejszą,
- działającą zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Jakie narzędzia pomagają w pracy zdalnej? Nie tylko cyfrowym nomadom!
Praca na odległość stała się powszechniejsza dzięki szerokiemu wykorzystaniu narzędzi i technologii, które ułatwiają komunikację, współpracę i zarządzanie projektami na odległość. Wśród najpopularniejszych można wymienić:
- Platformy do wideokonferencji
Takie narzędzia jak Zoom, Microsoft Teams, Skype for Business czy Google Meet umożliwiają organizowanie spotkań wideo, co pomaga utrzymywać kontakt i prowadzić rozmowy biznesowe online. - Narzędzia do komunikacji online
Aplikacje do czatu takie jak Slack, Microsoft Teams czy Discord pozwalają na bieżącą komunikację w zespołach, dzielenie się informacjami i plikami oraz organizowanie wewnętrznych dyskusji. - Narzędzia do zarządzania projektami
Narzędzia takie jak Trello, Asana, Jira czy Microsoft Planner pomagają w organizacji zadań, śledzeniu postępów projektów i koordynacji działań między członkami zespołu. - Narzędzia wspomagające rozliczanie swojej firmy online
Dostęp do danych finansowych w czasie rzeczywistym umożliwia podejmowanie świadomych decyzji biznesowych, co z kolei zwiększa konkurencyjność na rynku.Nowoczesne narzędzia księgowe dostępne online, takie jak 360 Księgowość, automatyzują procesy księgowe, znacząco skracając czas potrzebny na ich realizację. Wystawianie faktur, wyliczanie należnych podatków i składek, czy tworzenie list płac w programie 360 Kadry i płace stają się znacznie bardziej efektywne, co umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej na najwyższym poziomie z każdego zakątka świata.
Załóż darmowe konto
Rejestracja darmowego konta zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej wersji programu (nie jest to wersja demonstracyjna), z której możesz korzystać przez 3 miesięcy. W tym okresie wprowadzisz do 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 poleceń księgowania, jeśli prowadzisz pełną księgowość.
Rozpocznij już teraz!
Work-life balance i kultura firmy a praca zdalna
Zjawisko cyfrowego nomadyzmu staje się coraz bardziej popularne – szacuje się, że do 2035 r. na taki styl życia przejdzie aż 1 miliard osób na świecie. A więc będzie to ogromna grupa społeczna, mająca swoje wartości, cele czy upodobania, którym warto przyjrzeć się zdecydowanie bliżej, chociażby pod kątem wyzwań i potrzeb nowoczesnego rynku pracy. A jakie są korzyści takiego trybu pracy?
- Elastyczność i równowaga
Praca zdalna promuje elastyczność i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, umożliwiając dostosowanie harmonogramu do indywidualnych potrzeb, co zmniejsza stres i ryzyko wypalenia zawodowego. - Inkluzywność środowiska pracy
Taka forma pracy może zwiększyć dostępność rynku pracy dla osób z obszarów wiejskich i odległych, wspierając ich rozwój i zmniejszając migrację do miast. Pozwoli to firmom na rekrutację talentów z różnorodnych środowisk, co wpłynie na innowacyjność i efektywność. - Wzrost autonomii i zaangażowania pracownika
W pracy zdalnej pracownicy mają większą niezależność, zarządzając własnym czasem i zadaniami, co zwiększa ich autonomię i buduje zaufanie z pracodawcami. To prowadzi do większej świadomości odpowiedzialności i dyscypliny w realizacji celów. Taka zmiana przyczynia się do rozwoju kultury organizacyjnej opartej na zaangażowaniu i wspólnym dążeniu do sukcesu firmy.
To od czego zacząć?
Cyfrowy nomadyzm rozpoczął nową erę pracy, dając zarówno pracownikom, jak i firmom szansę na wykorzystanie pełnego potencjału. To dobry moment, aby zacząć eksperymentować z narzędziami, które pomogą Twojej firmie dostosować się do tej zmiany i prosperować w nowej rzeczywistości pracy! Warto zacząć od procesów, które się dobrze zna – na przykład od procesów księgowych.
Oprogramowania do księgowania w chmurze to nowoczesna forma prowadzenia rachunkowości, która zyskuje na popularności na całym świecie.
Korzystanie z 360 Księgowość to nie tylko nowoczesne rozwiązanie, ale także sposób na oszczędność czasu, minimalizację ryzyka błędów oraz lepszą organizację pracy. Masz dość papierologii i chcesz oszczędzić czas? Wprowadź system księgowania w chmurze i ciesz się wszystkimi jego korzyściami.
Nasze oprogramowanie to nie tylko dostęp do dokumentów 24/7 z każdego miejsca na świecie, ale także gwarancja bezpieczeństwa danych, które są chronione zabezpieczeniami na poziomie bankowym. Poznaj pełnię możliwości i oszczędź swój czas – automatyzuj procesy i współpracuj z kontrahentami przez udostępnienie panelu sprzedaży.
Dzięki temu firma może: dodawać klientów, wprowadzać płatności gotówkowe oraz wystawiać faktury VAT, odciążając księgowych. Operacje prowadzone są na jednym koncie, co umożliwia kontrolę działań dodatkowego użytkownika i pozostanie z nimi na bieżąco!
Prowadzisz finanse samodzielnie? Sięgnij po darmowe tutoriale, a jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, nasz dział wsparcia technicznego codziennie jest do Twojej dyspozycji. Zwiększaj efektywność swojej pracy i minimalizuj koszty – nie trać czasu na papierkową robotę!
Nie zwlekaj, wypróbuj 360 Księgowość i przekonaj się, jak możemy pomóc w rozwoju Twojego biznesu!
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Aż do 3 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.
Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.