Przedsiębiorcy użytkujący samochody w prowadzonej działalności gospodarczej mogą mieć wątpliwości czy wydatki związane z parkingiem firmowym mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.
Pojawiają się też pytania dotyczące możliwości korzystania z parkingu przez pracowników, dopuszczalności odpłatnego udostępnienia go osobom z zewnątrz oraz tego, czy inwestycje w infrastrukturę – takie jak np. postawienie wiaty – również mogą zostać ujęte w kosztach.
Czy parking firmowy może być kosztem uzyskania przychodu?
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jeżeli ich poniesienie wpływa na osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, o ile nie zostały one wskazane w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ustawy o PIT).
Koszty ponoszone w związku z parkingiem firmowym zwykle spełniają definicję kosztów uzyskania przychodów, szczególnie jeśli parking służy klientom, kontrahentom lub pracownikom firmy.
Tego typu wydatki nie zostały także wskazane w art. 23 ust. 1 jako wydatki bezwzględnie niestanowiące kosztów podatkowych.
Jeżeli parking firmowy jest przeznaczony dla pracowników, klientów czy partnerów biznesowych i poszczególne miejsca parkingowe nie są przypisane do konkretnych osób ani konkretnych samochodów, lecz wynikają z całokształtu funkcjonowania działalności gospodarczej, to wydatki z tytułu najmu, dzierżawy miejsc parkingowych czy też koszty utrzymania parkingu przy firmie np. sprzątania, odśnieżania, oświetlenia, oznakowania, stanowią koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Ale muszą być odpowiednio udokumentowane np. na podstawie faktury VAT.
Potwierdzeniem takiego stanowiska może być interpretacja indywidualna sygn. 0114-KDIP2-2.4010.131.2024.3.PK z dnia 14 maja 2024 roku wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie zaliczenia w pełnej wysokości kosztów najmu miejsc parkingowych związanych z najmem powierzchni biurowej do kosztów uzyskania przychodów.
Wnioskodawcą jest spółka, której głównym przedmiotem działalności jest działalność rachunkowo-księgowa i doradztwo podatkowe.
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca najmuje przestrzeń biurową w centrum X, oprócz najmowania powierzchni biurowej, Wnioskodawca najmuje w tym samym budynku również miejsca parkingowe.
Z tytułu najmu miejsc parkingowych Wnioskodawca ponosi koszty, które są możliwe do wyszczególnienia na podstawie otrzymywanych faktur oraz umowy. Wszystkie miejsca parkingowe wykorzystywane są wyłącznie na cele prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, tj. przeznaczone są na rzecz pracowników.
Wnioskodawcy, jak również jego partnerów biznesowych oraz gości, którzy uczestniczą w spotkaniach w siedzibie Wnioskodawcy. Miejsca parkingowe są oznaczane logo Wnioskodawcy.
Ze względu na szerokie grono osób, które będą miały uprawnienia do korzystania z miejsc parkingowych, nie jest możliwe przypisanie konkretnego miejsca do danego samochodu osobowego czy korzystającego.
Miejsca te nie będą zatem opisane numerem rejestracyjnym samochodu, a więc nie będą przypisane do konkretnego samochodu, a jedynie oznaczone logo Wnioskodawcy w celu ich powiązania z Wnioskodawcą i jego siedzibą znajdującą się w tym samym budynku.
Dyrektor KIS w uzasadnieniu interpretacji potwierdził, że w przypadku, gdy najem miejsc parkingowych nie jest związany z używaniem konkretnych pojazdów samochodowych, lecz wynika z całokształtu funkcjonowania działalności, to Wnioskodawca ma prawo do zaliczenia kosztów najmu miejsc parkingowych związanych z najmem powierzchni biurowej do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości.
Organ podatkowy podkreślił, że przepisy podatkowe wyłączające lub limitujące możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatki na eksploatację samochodu dotyczą jedynie samochodów służbowych wykorzystywanych do celów mieszanych lub samochodów prywatnych wykorzystywanych do celów działalności gospodarczej, zatem nie znajdują one zastosowania w sprawie opisanej przez Wnioskodawcę, stwierdzając co następuje:
„Jeśli miejsca parkingowe nie są przypisane do konkretnych samochodów, które w dodatku należałyby do Spółki, wtedy koszty najmu takich miejsc parkingowych nie wiążą się z konkretnymi pojazdami, lecz z całokształtem Państwa działalności – z wynajmowanych miejsc korzystają zarówno pracownicy i partnerzy Spółki, jak również klienci Spółki. Celem najmu tych miejsc jest więc ułatwienie dostępu do Państwa przestrzeni biurowych oraz sprawne funkcjonowanie firmy.
Podsumowując:
- wydatki na wynajem miejsc parkingowych są związane z działalnością Spółki – związane są z całokształtem działalności Spółki;
- miejsca parkingowe oznaczone są logo Spółki;
- wydatki są ponoszone przez Spółkę definitywnie – nie zostaną Spółce w żaden sposób zwrócone;
- są odpowiednio udokumentowane – poprzez umowę najmu i faktury;
- wydatki będą miały związek z przychodami Spółki, ponieważ umożliwiają sprawne prowadzenie działalności CUW;
- nie ma przesłanek wynikających z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, które uniemożliwiałyby zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z najmem miejsc parkingowych.
Zatem wydatki ponoszone przez Spółkę na wynajem miejsc parkingowych przeznaczonych na użytek związany z ogólną działalnością Spółki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości.”
Wszystkie koszty wygodnie zaksięgujesz w programie 360 Księgowość:
Załóż darmowe konto
Rejestracja darmowego konta zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej wersji programu (nie jest to wersja demonstracyjna), z której możesz korzystać przez 3 miesięcy. W tym okresie wprowadzisz do 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 poleceń księgowania, jeśli prowadzisz pełną księgowość.
Rozpocznij już teraz!
Przykład
Pan Michał prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług szkoleniowych (prowadzi kursy językowe i biznesowe).
Wynajmuje lokal biurowy w centrum miasta, przy którym znajduje się płatny parking. W ramach prowadzonej działalności podpisał umowę na wynajem dziesięciu miejsc parkingowych, które są dostępne zarówno dla klientów odwiedzających biuro, jak i zatrudnionych przez niego pracowników. Miejsca parkingowe są oznaczone logo jego firmy, nie są przypisane do konkretnych samochodów ani osób – mogą z nich swobodnie korzystać klienci, kontrahenci lub pracownicy, w zależności od potrzeb w danym momencie.
Pan Michał otrzymuje co miesiąc fakturę od właściciela parkingu za wynajem miejsc postojowych.
Czy faktury za wynajem miejsc parkingowych udostępnionych do wykorzystania dla klientów i pracowników firmy i nieprzypisanych do konkretnych pojazdów czy osób, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości?
W przedstawionej sytuacji faktury za wynajem miejsc parkingowych mogą zostać w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez pana Michała.
Wynika to z faktu, że miejsca parkingowe nie są przyporządkowane do żadnych konkretnych samochodów firmowych ani osób, lecz są udostępnione ogólnie dla pracowników i klientów firmy.
Wydatki ponoszone w związku z najmem miejsc parkingowych wynikają więc z całokształtu funkcjonowania działalności, umożliwiają sprawne funkcjonowanie firmy, poprawiają dostępność biura i stanowią element zwiększający komfort zarówno klientów, jak i pracowników.
Udostępnienie miejsc parkingowych pracownikom i podnajem osobom trzecim
Jeśli parking firmowy jest udostępniany ogólnie wszystkim pracownikom, klientom oraz kontrahentom bez przypisania konkretnych miejsc do poszczególnych osób czy samochodów, to takie korzystanie z miejsc parkingowych przez pracowników nie powoduje powstania po ich stronie przychodu podatkowego.
Wynika to z faktu, że pracownik nie uzyskuje w tym przypadku wymiernej, konkretnej korzyści majątkowej, ponieważ parking jest współdzielony z innymi użytkownikami i może korzystać z parkingu tylko wtedy, gdy jest dostępne miejsce do zaparkowania.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy pracodawca zapewnia konkretnemu pracownikowi abonament parkingowy lub ponosi opłaty za wynajem stałego konkretnego miejsca parkingowego do jego wyłącznej dyspozycji.
Wówczas pracownik uzyskuje wymierną korzyść majątkową, której wartość stanowi przychód dla pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Takie stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.403.2024.2.SJ. Z dnia z 4 września 2024 roku wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Przedsiębiorca posiadający własny parking firmowy w atrakcyjnej lokalizacji może odpłatnie udostępniać część miejsc parkingowych osobom trzecim.
W takiej sytuacji należy mieć na uwadze, że konieczne będzie dodanie odpowiednich kodów PKD, jest to bowiem dodatkowy rodzaj działalności polegającej na świadczeniu usług parkingowych.
Przychody z wynajmu miejsc parkingowych dla osób zewnętrznych będą podlegały opodatkowaniu.
Artykuł przygotowany przez naszą specjalistkę Karolinę Szopa
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Aż do 3 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.
Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.