Założenie własnego biznesu jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Nie ma potrzeby budowania lub najmowania lokalu, nie trzeba zatrudniać pracowników czy wykupować reklam na bilbordach i w gazetach. Jedyne co jest potrzebne na start to sprzęt komputerowy i łącze internetowe.
Wchodząc w temat głębiej, aby założyć sklep internetowy, nie jest wymagana również znajomość programowania. Nowoczesne narzędzia sieciowe pozwalają zbudować platformę e-commerce w kilka godzin, dostosowując ją do własnych upodobań oraz właściwości rynku, na którym ma działać.
Oczywiście postawienie strony internetowej dla sklepu to nie wszystko. Należy zadbać również o sprawy techniczne, takie jak magazynowanie towaru czy księgowość. Jak zatem prowadzenie sklepu internetowego wygląda w praktyce?
Sklep internetowy – jaki to rodzaj usługi?
Sklep internetowy jest usługą pozwalającą klientom nabywać produkty na odległość. Sklep ten może działać w relacji B2B (business to business), B2C (business to consumer) lub łącznie B2B i B2C. Najpopularniejsze są jednak sklepy bazujące na sprzedaży towarów i usług konsumentom.
Sprzedaż na odległość kierowana do osób prywatnych wymaga dodatkowo spełnienia przez sprzedawców wielu obowiązków. Chodzi tu w szczególności o obowiązki informacyjne czy prawo konsumenta do odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny.
Handel online ma wiele zalet, dzięki którym aktualnie rynek e-commerce rozwija się o wiele dynamiczniej, niż sprzedaż tradycyjna. Przede wszystkim sklepy internetowe działają 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Można je odwiedzać o każdym czasie, przebywając w każdym miejscu na ziemi.
Dostęp do nich ma każdy internauta, z niewielkimi wyjątkami (np. dotyczącymi stron oferujących towary przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich).
Katalog produktów zawsze jest dostępny do obejrzenia i porównania z ofertą konkurencji. Dobrze skonstruowane platformy są również pomocne przy wyborze potrzebnych produktów.
Dostosowują je pod indywidualne wymagania konkretnego użytkownika, podsuwając również propozycje towarów, które mogą pasować do zakupionych już rzeczy.
Sklep internetowy jest zatem bardzo dobrym pomysłem zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z handlem, jak i dla tych, które od lat prowadzą sprzedaż tradycyjną i chciałyby rozszerzyć swój rynek zbytu.
Sklep internetowy – na początku zadbaj o jego wiarygodność
Samo założenie sklepu nie jest jeszcze przepisem na sukces. Aby biznes ten się opłacił, platforma musi być atrakcyjna i wiarygodna dla potencjalnych klientów. O to jednak trzeba zadbać już w czasie tworzenia strony www.
Przede wszystkim rozpoczynając sprzedaż, należy mieć pewność, że witryna jest w pełni skończona i przetestowana, a jej funkcjonalności działają intuicyjnie.
Strona, na której znajduje się sklep internetowy przeznaczony na polski rynek, powinna być w całości spolszczona. Anglojęzyczne komunikaty czy moduły posiadające jeszcze pozostałości kodu mogą już na starcie odstraszyć konsumentów.
Ilość funkcjonujących w sieci sklepów sprawia, że raz zniechęcony klient nie da sklepowi drugiej szansy.
W następnej kolejności należy zwrócić uwagę na design witryny. Musi być on przejrzysty i intuicyjny.
Zbyt skomplikowany i przesadnie przeładowany treścią sprawi, że wielu klientów szybko odbije się od strony. To samo dotyczy ilości podstron, zakładek czy pop-upów – nie można z nimi przesadzić.
Wygoda w nawigowaniu po sklepie jest tak samo istotna jak sama oferta sprzedaży. Na rynku e-commerce walory estetyczne i komfort użytkownika są bardzo ważne.
Sklep online musi także szybko działać. Wczytywanie się strony na poziomie kilku sekund jest o wiele poniżej standardów. Korzystanie z „wolnego” sklepu w sytuacji gdy do przejrzenia jest dziesiątki lub setki stron z produktami, może zniechęcić każdego konsumenta.
Tylko właściwie zaprojektowana witryna od strony programistycznej oraz szybki serwer daje gwarancję szybkości w działaniu.
Czy prowadząc sklep w sieci wymagany jest magazyn?
Czy każdy sklep internetowy potrzebuje magazynu? Nie, nie jest to wymóg bezwzględny wymagany prawnie. Nie jest również zawsze potrzebny. Wielu przedsiębiorców już na starcie myśli o miejscu, gdzie będzie składować swój asortyment.
Prawda jest jednak taka, że nie każdemu jest on potrzebny. Powierzchnia magazynowa to wysoki koszt. Jest to również niełatwe przedsięwzięcie logistyczne, jeżeli sprzedawca chciałby pracować z domu, a jedynie towary wysyłać bezpośrednio z magazynu.
Sklep internetowy, który dopiero rozpoczyna swoją działalność i nie posiada jeszcze wielu zamówień, nie potrzebuje magazynu. Równie dobrze produkty mogą być trzymane u sprzedawcy w mieszkaniu, piwnicy czy w garażu.
Dopiero wraz z rozwojem firmy potrzebne staje się dodatkowe miejsce na składowanie towarów.
To samo dzieje się w przypadku przedsiębiorców, którzy trudnią się sprzedażą dóbr luksusowych czy towarów sprowadzanych na zamówienie.
Nie ma potrzeby składować takich produktów jeszcze przed ich zakupem. Towary te są na tyle rzadkie, że każdy świadomy konsument zaakceptuje to, że termin realizacji zamówienia będzie dłuższy, niż przy nabywaniu „zwyczajnych” wyrobów.
Co zamiast magazynu?
Wiele sklepów internetowych może działać również w formie dropshippingu. Taki model biznesowy polega na tym, że przedsiębiorca jest w zasadzie pośrednikiem.
Klient dokonuje zakupu na stronie sprzedawcy, natomiast towar jest wysyłany bezpośrednio od producenta czy dystrybutora.
Jeżeli właściciel sklepu online ma na tyle dużo oferowanego asortymentu, że wymagana jest przestrzeń magazynowa, jednak koszty prowadzenia własnego składu go przerastają, może skorzystać z tzw. fulfillmentu.
Instytucja ta polega na zleceniu całej procedury logistycznej firmie zewnętrznej. Właściciel sklepu zamawia towar bezpośrednio do firmy prowadzącej magazyn.
Ta przechowuje go dla niego, a na jego zlecenie wysyła go do klienta. Efekt skali w tym wypadku sprawia, że magazynowanie produktów na składzie firmy trzeciej może być o wiele tańsze, niż w przypadku gdyby robił to samodzielnie sprzedawca.
Sklep internetowy – co z księgowością?
Jeszcze przed wyborem programu księgowego przedsiębiorca zakładający sklep internetowy musi podjąć decyzję, z jakiej formy opodatkowania będzie korzystał.
Najpopularniejsze systemy to podatek progresywny (zasady ogólne) oraz podatek liniowy. Ten pierwszy wynosi odpowiednio 12% i 32% i jest wyliczany od dochodu.
Do 120 tys. dochodu przedsiębiorca uiszcza 12% podatku, natomiast powyżej tej kwoty już 32%. Przy podatku liniowym przedsiębiorcę obowiązuje 19% podatek wyliczany od przychodu. Wiąże się on jednak z wieloma ograniczeniami. Między innymi nie można tutaj dokonać obniżenia podatku poprzez rozliczanie się z małżonkiem, nie można również skorzystać z kwoty wolnej od podatku.
To, jaki system będzie bardziej odpowiedni dla danego sklepu internetowego, jest zależne od zysków, jakie będzie on generował. Jeżeli zakładana sprzedaż nie powinna przekraczać 120 tys. zł dochodu w skali roku, zasady ogólne będą z całą pewnością bardziej atrakcyjnym wyborem.
Jeśli jednak planowany zysk będzie o wiele wyższy od wskazanego limitu, lepiej nie ryzykować opłacania 32% podatku i zdecydować się na „liniówkę”.
Kolejną kwestią jest sposób księgowania. Może to być księgowość uproszczona sprowadzająca się do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów oraz księgowość pełna, czyli prowadzenie księgi rachunkowej. Możesz samodzielnie prowadzić swoją księgowość, zakładając bezpłatne konto w programie księgowym 360 Księgowość, z którego możesz korzystać za darmo do 6 miesięcy.
KPiR przeznaczona jest dla osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółek jawnych. Podmioty te mają jednak wolny wybór i mogą wybrać rachunkowość pełną.
Wyboru takiego natomiast nie mają już pozostałe spółki prawa handlowego, dla przykładu spółka komandytowa czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Te muszą już prowadzić bardziej szczegółową i skomplikowaną księgę rachunkową. Więcej w tym temacie można przeczytać w artykule: Pełna księgowość – kiedy powstaje obowiązek przejścia na księgi rachunkowe?
To, jaki rodzaj opodatkowania wybierze przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy oraz w jakiej formie prawnej prowadzi on firmę, determinuje to, z jakiego biura rachunkowego skorzysta.
Podmioty korzystające z KPiR mogą polegać na mniejszych biurach, które specjalizują się w uproszczonej księgowości. Firmy duże, prowadzące działalność w formie np. spółki kapitałowej powinny skorzystać z bardziej doświadczonego biura, które będzie w stanie podjąć się księgowości o wiele bardziej złożonej. Bez względu na to jakiego biura potrzebujesz, polecane firmy znajdziesz wśród partnerów 360 Księgowość.
Artykuł przygotowany przez naszego specjalistę Radosława Pilarskiego
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Aż do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.
Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.