Wybór stawki ryczałtu dla usług IT zależy od rodzaju wykonywanej działalności, a więc usług faktycznie świadczonych przez danego przedsiębiorcę.
Poniżej przedstawiamy obowiązujące stawki ryczałtu dla różnych rodzajów działalności IT.
Od czego zależy stawka ryczałtu?
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określone zostały w art.12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy czym ustawodawca odnosi się do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Podkreślić należy, że zgodnie z art. 4 ust. u ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Każdy rodzaj działalności gospodarczej jest sklasyfikowany według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług ma więc znaczenie przy ustaleniu odpowiedniej stawki ryczałtu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
W związku z tym możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.
Takie stanowisko zajmują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych w zakresie ustalenia odpowiedniej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W konsekwencji, błędna klasyfikacja PKWiU może skutkować zastosowaniem błędnej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, dlatego w razie wątpliwości w zakresie przyporządkowania kodu PKWiU do rodzaju usług faktycznie wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, warto zwrócić się o pomoc do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Jest to jedyna instytucja, która pomaga w doborze kodów PKWiU.
Dany kod można zweryfikować także przez wyszukiwarkę dostępną na stronie rządowej.
Podkreślić należy, że przedsiębiorca wykonujący różne usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stosujący jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może opodatkowywać osiągane przychody według równych stawek ryczałtu.
Usługi IT opodatkowane 12 % stawką ryczałtu
Zgodnie z art.12 ust. 1 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12 % przychodów ze świadczenia usług:
- a) związanych z wydawaniem:
– pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
– pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
– pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
– oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,
- b) związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);
Przy czym ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
W odniesieniu do wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne usług związanych z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki i usług powiązanych, należy wskazać, że symbol ex oznacza, że w ramach grupowania 62 opodatkowaniu stawką 12% podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj.:
- związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),
- związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),
- objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),
- związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),
- w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),
- związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)
– pozostałe usługi opodatkowane będą natomiast stawką 8,5%.
Analogicznie w odniesieniu do wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne usług związanych z działalnością wydawniczą, należy wskazać, że symbol ex oznacza, że w ramach grupowania 58 opodatkowaniu stawką 12% podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj. związane z wydawaniem:
- pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
- pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
- pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
- oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,
– pozostałe usługi opodatkowane będą natomiast stawką 8,5%.
Kiedy 8,5% stawka ryczałtu dla usług IT?
Podstawowa stawka ryczałtu dla usług IT co do zasady wynosi 12 % i dotyczy usług wskazanych wprost w art. 12 st. 1 pkt 2b lit. a i b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pozostałe usługi IT niewymienione w tym przepisie podlegają zatem opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu stosowaną dla usług. Trzeba jednak mieć na uwadze, że stosowanie stawki 8,5% dla pozostałych usług IT wiąże się z coraz większym ryzykiem podatkowym.
Ograny podatkowe w 2023 roku zaczęły bowiem kwestionować 8,5% stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie tylko od usług związanych z oprogramowaniem, ale także od innych usług IT np. usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.30.0).
Ryzyko przy zastosowaniu 8,5% stawki ryczałtu dla usług IT spoza wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. a i b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika z problematyczności rozgraniczenia faktycznego zakresu usług wykonywanych przez poszczególnych przedsiębiorców z branży IT. Dodatkowym utrudnieniem w przyporządkowaniu właściwej stawki ryczałtu dla usług IT jest sprzeczność wydawanych interpretacji.
Zdarza się bowiem, że w analogicznych stanach faktycznych, organy zajmują sprzeczne stanowisko, raz potwierdzają zasadność stosowania 8,5% stawki ryczałtu dla danych usług IT, a innym razem stwierdzają że należy stosować 12% stawkę podatku.
Sprzeczne stanowisko organów podatkowych dotyczące usług IT
Przykładem niekorzystnych dla podatników interpretacji jest interpretacja indywidualna sygn. 0112-KDSL1-1.4011.208.2023.2.MJ z 18 lipca 2023 roku wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Przedsiębiorca w opisanym stanie faktycznym wskazał, że wykonuje usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika, uznając że zakres prac, jakie wykonuje przedsiębiorca jest związany z oprogramowaniem, czego konsekwencją jest obowiązek opodatkowania osiąganych przychodów według 12 % stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Fragment uzasadnienia wydanej interpretacji przez Dyrektora KIS:
„(…) przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach polegających na programowaniu (tworzeniu kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.
Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym, usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania, przy czym sformułowanie „oprogramowanie” ma tu znaczenie szersze niż „program komputerowy”.
Zatem usługi związane z oprogramowaniem nie polegają jedynie na programowaniu, czyli tworzeniu kodów źródłowych przez programistów, są to wszelkie inne usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazuję, że w świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU 62.01.12.0 – „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. W mojej ocenie czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem. Za taką ich kwalifikację przemawia fakt, że dotyczą one:
- oceny i zrozumienia wymagań klientów w zakresie systemów informatycznych (…),
- dostarczania wysokopoziomowych i szczegółowych rozwiązań kwestii technologicznych w zakresie systemów oraz przekładania ich na wymagania techniczne,
- dostarczania projektów rozwiązań technicznych w zakresie systemów informatycznych,
- przeprowadzania prezentacji technicznych na wysokim poziomie szczegółowości,
- przeprowadzania projektów rozwiązań wysokiego i niskiego poziomu w zakresie systemów informatycznych (…),
- proponowania i prowadzenia zwinnych wdrożeń systemów informatycznych dla zespołów w danym zakresie.
Całość opisanych przez Pana czynności i zadań odnosi się wprost do systemów informatycznych.
Co istotne w sprawie, wskazał Pan, że w wyniku świadczonych usług bierze Pan udział w projektowaniu i rozwoju technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych i to jest efektem ich świadczenia.
Zauważam, że systemy komputerowe wchodzą w zakres pojęcia „oprogramowanie”, zatem wszelkie usługi z nimi związane spełniają przesłankę wykluczającą możliwość zastosowania stawki podatku w wysokości 8,5%.
W konsekwencji, osiągane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU w grupowaniu 62.01.12.0 – „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”, powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zatem, Pana stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.”
Nie wszystkie wydane w ostatnim czasie interpretacje dotyczące możliwości zastosowania 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla usług IT są niekorzystne dla podatników. Ze stanowiskiem przedsiębiorcy w sprawie 8,5% stawki ryczałtu zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w ramach interpretacji indywidualnej sygn. 0112-KDSL1-2.4011.261. 2023.2.MO z 21 lipca 2023 roku, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Przedsiębiorca we wniosku wskazał, że zajmuje się testowaniem aplikacji internetowych, mobilnych (testowanie oprogramowania) oraz infrastruktury teleinformatycznej, identyfikacją podatności na zagrożenia w testowanym oprogramowaniu lub infrastrukturze teleinformatycznej oraz sporządzaniem raportów z wykonywanym prac.
Wnioskodawca stwierdził, że jego prace mieszczą się w kategorii: usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, co oznacza że powinien płacić 8,5% ryczałt, co potwierdził organ podatkowy.
Niekorzystne dla podatników wyroki wydały także sądy np.:
- WSA we Wrocławiu z w wyroku sygn. akt I SA/Wr 178/23 z 11.07.2023 roku nie zgodził się na 8,5% stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do usług związanych z architekturą danych;
- WSA w Łodzi w wyroku sygn. akt I SA/Łd 72/23 z 04.05.2023 roku za nieprawidłową uznał 8,5% stawkę ryczałtu dla usług wsparcia informatycznego, projektowania i rozwijania systemu SAP oraz przeprowadzania manualnych testów systemu (testowania oprogramowania).
U uzasadnieniach wyroków wskazywano, że pomimo iż wykonywane czynności nie były tworzeniem kodów źródłowych, to liczy się też związek świadczonych usług z oprogramowaniem. Usługi związane z oprogramowaniem nie polegają bowiem wyłącznie na tworzeniu programu czy na programowaniu (tj. tworzeniu kodu źródłowego).
W konsekwencji, w przypadku świadczenia usług IT każdorazowo należy szczegółowo przeanalizować czy dla określonych usług świadczonych przez podatnika nie zachodzi związek z usługami wymienionymi w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. a i b ustawy, w szczególności z usługami programistycznymi.
W razie wątpliwości, bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie 12% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W najnowszych interpretacjach wydanych przez ograny podatkowe czy wyrokach sądów przeważa bowiem pogląd, że każda czynność związana z działaniami informatycznymi przy komputerze jest związana z oprogramowaniem, co z kolei implikuje obowiązek uiszczania 12% zryczałtowanego podatku od świadczonych usług.
Artykuł przygotowany przez naszą specjalistkę Karolinę Szopa
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Aż do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.
Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.