Wsparcie dla nowych firm
Radosław Pilarski, copywriter, adwokat, doradca restrukturyzacyjny. Współzałożyciel agencji contentprawniczy.pl.

Wsparcie dla nowych firm – na co mogą liczyć młodzi przedsiębiorcy?

Własny biznes może okazać się piękną przygodą. Trzeba jednak przy tym wiele poświęcić. Głównie czasu i pieniędzy. Z tym pierwszym nic nie można zrobić, czasu nikt nam nie zwróci. Z tym drugim jest nieco lepiej.

Na rynku, zarówno publicznym, jak i prywatnym, znajdziemy wiele instytucji i inicjatyw, które są w stanie wspomóc młodych przedsiębiorców.

Wsparcie dla nowych firm jest bardzo istotne, bowiem małe i średnie przedsiębiorstwa odpowiadają za większą część PKB w Polsce. Gdzie zatem zgłosić się po pomoc?

 

Wsparcie dla nowych firm – dotacja dla bezrobotnego

Podstawowym programem wspierającym mały biznes w Polsce jest Dotacja na start. Jest to pomoc otrzymywana z Powiatowego Urzędu Pracy. Jak można się już domyślić po urzędzie wspierającym, dofinansowanie wypłacane jest wyłącznie osobom bezrobotnym, które dopiero zamierzają założyć działalność gospodarczą.

Rejestrując firmę w CEIDG w większości wypadków przedsiębiorca traci możliwość uzyskania środków.

Pieniądze, jakie leżą na stole, są niemałe. Dotacje nie mogą być wyższe niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. Do zgarnięcia jest zatem nawet do 45 tys. zł. Dotacja jest bezzwrotna, pod warunkiem, że przedsiębiorstwo będzie prowadzone i odprowadzane będą składki ZUS co najmniej przez następne 12 miesięcy po dacie otrzymania środków.

Na pomoc nie mogą jednak liczyć osoby, które w przeszłości otrzymały już bezzwrotne środki z Funduszu Pracy lub inne bezzwrotne środki publiczne na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.

Nie otrzyma dotacji również osoba, która posiada wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a działalność ta była prowadzona przez 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku.

 

Unia Europejska pomaga finansowo młodym przedsiębiorcom

Środki z UE w dużej części przeznaczane są na powstawanie i rozwój nowych przedsiębiorstw. Szkoda byłoby nie skorzystać ze wsparcia, jeżeli akurat jest jeszcze na to okazja.

Pomoc jest przewidziana zarówno dla osób, które dopiero mają zamiar wejść na rynek, jak również dla przedsiębiorców, którzy już posiadają wpis w CEIDG.

Większość wsparcia unijnego ma postać bezzwrotnych dotacji, co czyni je bardzo atrakcyjnym. Ciężko pisać tu o konkretnych cyfrach, bowiem wszystko zależy od wielu czynników, takich jak typ wsparcia, rodzaj planowanej działalności, biznesplan, wielkość przedsięwzięcia czy lokalizacja inwestycji. Zdarza się jednak, że środki z UE pokrywają nawet do 80% kosztów całego projektu biznesowego.

Dotacje można uzyskać w programach regionalnych i krajowych. Najczęściej swoje środki na ten cel przeznaczają Narodowe Centrum Badań i Rozwoju(NCBR) oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Programów wsparcia jest ogrom, każdy zapewne będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

Najczęściej jednak omawiana forma wsparcia finansowego przeznaczana jest na:

  • wdrażanie innowacji;
  • badania i rozwój (B+R);
  • szkolenie pracowników
  • automatyzację i robotyzację;
  • promocję i marketing;
  • działania środowiskowe, m.in. realizację projektów OZE;
  • rozszerzenie rynku zbytu, np. wejście na rynki zagraniczne.

 

Korzystne dotacje unijne dla firm czekają też na start-upowców i małych przedsiębiorców. W bieżącym roku bowiem możliwe będzie uzyskanie dotacji UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wsparcie działalności przedsiębiorstw w ramach programów funduszy europejskich skupia się nie tylko na sektorze MŚP – o niektóre dotacje mogą ubiegać się także duże przedsiębiorstwa i konsorcja.

Osoby zainteresowane pomocą unijną powinny zapoznać się z Portalem Funduszy Europejskich, funkcjonującym pod adresem.

 

Dotacje unijne to nie tylko wsparcie finansowe

Wsparcie dla nowych firm, jakie gwarantują fundusze europejskie, to nie tylko bezzwrotne dotacje finansowe. Osoby, które zamierzają wejść na rynek oraz młodzi przedsiębiorcy, mogą liczyć również na szereg innego rodzaju pomocy. Jest to między innymi:

  • doradztwo biznesowe, w ramach którego zostaje przeprowadzona analiza zawodowa beneficjenta, ustalone zostają jego umiejętności i możliwości, a także wskazywane są rodzaje działalności, najlepiej do niego pasujących;
  • tworzenie indywidualnego planu działania na rynku – beneficjent w ramach programu otrzymuje szczegółowy i kompletny plan, w którym opisane zostają kroki niezbędne, aby założyć biznes, skutecznie przebić się na rynku oraz na nim pozostać;
  • szkolenia, kursy, studia podyplomowe – mają one na celu ułatwienie beneficjentowi zdobycie kwalifikacji potrzebnych do efektywnego prowadzenia własnej działalności gospodarczej o konkretnym profilu.

 

Projektów jest wiele, jedne skierowane są do ogółu, inne do wąskiej grupy osób. Zostały one również podzielone na te przeznaczone dla osób przed 30 rokiem życia oraz dla tych po uzyskaniu 30 lat. Aby znaleźć coś dla siebie, najlepiej zrobić to przez stronę Wyszukiwarki Dotacji.

 

Dofinansowanie startupów

Najbardziej kreatywne i innowacyjne projekty mają szansę na wsparcie dużych, prywatnych inwestorów. Posiadając pomysł, lecz nie dysponując środkami finansowymi, nie jest się jeszcze na przegranej pozycji.

Istnieje wiele przedsiębiorstw i instytucji, które bardzo chętnie zainwestują w nowy, dobrze zapowiadający się biznes, nawet pomimo dużego ryzyka.

Te podmioty to najczęściej anioły biznesu (inwestorzy prywatni), fundusze kapitału zalążkowego (seed capital), fundusze podwyższonego ryzyka (venture capital) czy inkubatory przedsiębiorczości.

Wejście we współpracę z inwestorem to nie tylko wsparcie finansowe, to również możliwość korzystania z jego wiedzy, doświadczenia, technologii czy niekiedy nawet know-how.

Należy jednak pamiętać, że takie podmioty nie robią tego bezinteresownie, one widzą w tym interes. Jeżeli startup się rozwinie, one uzyskają z tego swój procent. Często też inwestorzy chcą mieć kontrolę nad inwestowanymi pieniędzmi, co może się wiązać z koniecznością przekazania im części władzy w firmie.

Dokładne warunki współpracy zależą jednak od indywidualnego porozumienia stron umów „pomocowych”.

 

Crowdfunding to również wsparcie dla nowych firm

Jeżeli nie znajdzie się duży inwestor czy inny anioł biznesu, przedsiębiorca może spróbować pozyskać środki za pomocą jednej z platform crowdfundingowych działających w sieci. Dzięki nim pomysłodawca jest w stanie zorganizować zbiórkę na realizację swojego zamysłu.

W zbiórce bierze udział wiele osób wpłacając mniejsze lub większe sumy. Nie ma jednak co liczyć, że znajdzie się tam instytucja, która samodzielnie sfinansuje całe przedsięwzięcie.

Sukces w tym przypadku zależy od dobrego opisania swojego zamierzenia, przedstawienia biznesplanu, swoich możliwości w danej branży, a także umiejętności komunikacji i perswazji.

 

Nowa firma potrzebuje programu księgowego

Mamy już pomysł na firmę, mamy też pomysł na jej sfinansowanie. To ważne kroki, ale nie należy zapominać, że każda firma to również podatki. Ale i tutaj można pracę ułatwić.

Program księgowy online 360 Księgowość to duże wsparcie na początku drogi – bezpłatny okres próbny nawet do 6 miesięcy, darmowe wsparcie techniczne i bezpłatne aktualizacje zapewnią spokojny początek pracy.

Jak założyć takie konto online dowiesz się z artykułu.

 

Załóż konto

 

Załóż darmowe konto







    Rejestracja darmowego konta zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej wersji programu (nie jest to wersja demonstracyjna), z której możesz korzystać przez 6 miesięcy. W tym okresie wprowadzisz do 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 poleceń księgowania, jeśli prowadzisz pełną księgowość.

    Rozpocznij już teraz!

    Administratorem danych osobowych jest Merit Aktiva Sp. z o.o. Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi newslettera, wysyłki wiadomości marketingowych i reklamowych. Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

     

     

    Czasami pozostaje tylko kredyt

    Jeżeli zawiodły wszystkie pozostałe możliwości, pozostaje zwrócić się po pożyczkę lub kredyt. Tylko czy jest możliwość, aby zrobić to taniej niż w przypadku skorzystania z oferty banków? Jest kilka opcji.

    Pierwszą z nich jest pożyczka z programu Banku Gospodarstwa Krajowego, tzw. „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Program zakłada udzielenie niskooprocentowanej pożyczki dla osób, które chcą dopiero otworzyć własny biznes.

    Pożyczkobiorca może liczyć maksymalnie na kwotę 20-krotnego przeciętnego wynagrodzenia, co w roku 2024 daje ponad 160 000 zł. Jak możemy przeczytać na stronie BGK, oprocentowanie wynosi 0,25 lub 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP.

    Pożyczka nie wiąże się z żadnymi opłatami czy prowizją za jej udzielenie. Spłatę można rozłożyć maksymalnie na 7 lat, przy 12 miesięcznym okresie karencji.

    Pomoc z BGK można przeznaczyć na sfinansowanie wydatków niezbędnych do założenia firmy, takich jak zakup środków trwałych oraz towarów na sprzedaż, zakup środka transportu, kosztów stałych związanych z prowadzeniem działalności do 6 miesięcy od dnia jej uruchomienia.

    Dodatkowo na etapie wnioskowania o pożyczkę i w trakcie korzystania z przyznanego wsparcia, pożyczkobiorca może korzystać z darmowych usług doradczych i szkoleniowych w zależności od swoich indywidualnych potrzeb.

    Innym programem, który wspiera nowe firmy w finansowaniu ich działalności, jest inicjatywa Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises (JEREMIE2). Jest to program Unii Europejskiej, w ramach którego przedsiębiorca może uzyskać pożyczki, kredytu lub poręczenia.

    Jest to pomoc zwrotna, wobec czego przedsiębiorca musi mieć świadomość, że otrzymane środki będzie musiał z czasem zwrócić w całości. Tym jednak co wyróżnia omawianą inicjatywę jest to, że udziela ona pożyczek przedsiębiorcom, którzy nie mają żadnej historii kredytowej oraz nie posiadają składników majątku, którymi mogliby zabezpieczyć kredyt. Jest ona w stanie również wspomóc startupy o wysokim ryzyku.

     

    Program ten działa jednak wyłącznie na terenie czterech województw:

    • łódzkiego;
    • wielkopolskiego;
    • zachodniopomorskiego;
    • mazowieckiego

     

    Artykuł przygotowany przez naszego specjalistę Radosława Pilarskiego

     


    Usprawnij swoją pracę,
    dołącz do nas!

    do 6 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.

    Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.