Zmiany w PKD 2025 – obowiązek aktualizacji w CEIDG i KRS
  22 30 75 777       pomoc@360ksiegowosc.pl
Wypróbuj teraz za darmo
Radosław Pilarski, copywriter, adwokat, doradca restrukturyzacyjny. Współzałożyciel agencji contentprawniczy.pl.

Zmiany w PKD 2025 – obowiązek aktualizacji w CEIDG i KRS

PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności, służy do określenia rodzaju działalności przedsiębiorcy. Rejestrując swój biznes, każda firma powinna odnaleźć kod, który najbardziej odpowiada charakterowi prowadzonego przedsiębiorstwa.

Zmiany w PKD dokonane w roku 2025 są bardzo szerokie. Wprowadzono nowe symbole grupowań, a także dokonano nowego podziału i połączeń dotychczasowych pozycji.

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą, powinien zapoznać się z nowelizacją przepisów dotyczących Klasyfikacji Działalności, aby mieć pewność, że kod znajdujący się w jego CEIDG lub KRS jest prawidłowy.

 

PKD – co trzeba wiedzieć?

 

PKD to system kodów określających rodzaj działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorstwa w Polsce. Używany jest głównie w celach ewidencyjnych, podatkowych oraz statystycznych. PKD jest istotne w szczególności dla urzędów skarbowych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Głównego Urzędu Statystycznego.

Stąd też rejestrując firmę w CEIDG lub KRS należy określić charakter jej działalności właśnie za pomocą kodów PKD.

Każde przedsiębiorstwo przy rejestracji działalności musi wybrać odpowiedni kod PKD główny oraz ewentualnie PKD poboczne. Tak jak sposób prowadzenia biznesu może ulegać zmianom, tak również PKD może być w każdej chwili zmieniony.

Trzeba wówczas zaewidencjonować to w odpowiednim rejestrze przedsiębiorców.

 

Zmiany PKD 2025 – dlaczego?

 

Poprzednia Klasyfikacja Działalności została stworzona w 2007 roku. Od tego czasu świat poszedł do przodu, powstało wiele nowych gałęzi gospodarki, niektóre natomiast niemal przestały funkcjonować.

Okazało się, że dotychczasowa klasyfikacja nie przystaje już do obecnego rynku, a także (a może w szczególności) do przepisów Unii Europejskiej. Nadszedł zatem czas na zmiany. W 2025 roku powstała nowa PKD, która jest spójna z klasyfikacjami innych państw wspólnoty.

Zmiany w PKD 2025 zostały wprowadzone w dniu 1 stycznia 2025 roku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240001936).

Nowa Polska Klasyfikacja Działalności jest spójna z klasyfikacją UE, tj. Statistical Classification of Economic Activities in the European Community NACE.

 

Załóż darmowe konto







    Rejestracja darmowego konta zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej wersji programu (nie jest to wersja demonstracyjna), z której możesz korzystać przez 3 miesięcy. W tym okresie wprowadzisz do 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 poleceń księgowania, jeśli prowadzisz pełną księgowość.

    Rozpocznij już teraz!

    Administratorem danych osobowych jest Merit Aktiva Sp. z o.o. Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi newslettera, wysyłki wiadomości marketingowych i reklamowych. Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

     

    Jakie zmiany PKD w 2025 roku?

    Dostosowanie polskiej klasyfikacji do NACE wymagała wielu modyfikacji. Zmiany PKD 2025 obejmują wprowadzenie nowych symboli grupowań bez zmiany ich zakresu, podział lub połączenie dotychczasowych pozycji oraz zmianę brzmienia niektórych grupowań.

     

    Podklasy wprowadzone w 2025 roku to:

    • 35.40.Z „Działalność brokerów i agentów energii elektrycznej, gazu ziemnego i pozostałych paliw gazowych”
    • 43.60.Z „Pośrednictwo w zakresie specjalistycznych usług budowlanych”
    • 47.91.Z „Pośrednictwo w sprzedaży detalicznej niewyspecjalizowanej”
    • 47.92.Z „Pośrednictwo w sprzedaży detalicznej wyspecjalizowanej”
    • 52.31.Z „Pośrednictwo w transporcie towarów”
    • 52.32.Z „Pośrednictwo w transporcie pasażerskim”
    • 53.30.Z „Pośrednictwo w zakresie działalności pocztowej i kurierskiej”
    • 55.40.Z „Pośrednictwo w zakwaterowaniu”
    • 56.40.Z „Pośrednictwo w zakresie działalności usługowej związanej z wyżywieniem”
    • 61.20.Z „Działalność w zakresie odsprzedaży usług telekomunikacyjnych oraz pośrednictwo w telekomunikacji”
    • 68.31.Z „Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami”
    • 74.91.Z „Działalność rzeczników patentowych i działalność marketingowa”
    • 77.51.Z „Pośrednictwo w wynajmie i dzierżawie samochodów osobowych, samochodów kempingowych i przyczep”
    • 77.52.Z „Pośrednictwo w wynajmie i dzierżawie pozostałych dóbr materialnych oraz niefinansowych wartości niematerialnych i prawnych”
    • 82.40.Z „Pośrednictwo w zakresie działalności wspomagającej prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowane”
    • 85.61.Z „Pośrednictwo w zakresie prowadzenia kursów i korepetycji”
    • 86.97.Z „Pośrednictwo związane z działalnością lekarską, dentystyczną i pozostałą działalnością w zakresie opieki zdrowotnej”
    • 87.91.Z „Pośrednictwo w zakresie pomocy społecznej z zakwaterowaniem”
    • 95.40.Z „Pośrednictwo w naprawie i konserwacji komputerów, artykułów użytku osobistego i domowego oraz pojazdów silnikowych, w tym motocykli”
    • 96.40.Z „Pośrednictwo w zakresie usług indywidualnych”.

     

    Co to oznacza dla przedsiębiorców?

     

    Zmiany obejmują wiele branż, dlatego też z nową PKD powinni zapoznać się wszyscy przedsiębiorcy.

    Przedsiębiorcy rejestrujący swoją działalność w CEIDG lub KRS po 1 stycznia 2025 roku są zobowiązani do korzystania z nowej klasyfikacji PKD 2025.

    Natomiast firmy, które rozpoczęły działalność przed 1 stycznia 2025 roku, mają aż 2 lata na zmianę klasyfikacji w odpowiednim rejestrze przedsiębiorców, tj. termin minie wraz z końcem 31 grudnia 2026 roku.

    Jednakże przedsiębiorcy, którzy po 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o wykreślenie z rejestru lub wniosek z informacją o niepodjęciu działalności gospodarczej, nie muszą aktualizować kodów PKD.

    Z informacji podanych na Serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy można przeczytać, że planowana jest automatyczna aktualizacja PKD dla tych przedsiębiorców, którzy do końca 31 grudnia 2026 roku nie dokonają zmian.

    Na bazie obecnego kodu PKD zostanie wybrany nowy, aktualny kod, zgodnie z kluczami przejścia opracowanymi przez GUS.

     

    Jak przeprowadzić zmiany PKD 2025 dla JDG i spółek cywilnych?

     

    Przedsiębiorcy prowadzący przedsiębiorstwo w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (również spółek cywilnych) aktualizacji PKD mogą dokonać w każdym momencie. Sprawę załatwią online, listownie lub podczas wizyty w urzędzie gminy (lub miasta).

    Przy JDG zmian dokonuje się na formularzu CEIDG-1. Można wypełnić go własnoręcznie i złożyć w biurze podawczym urzędu lub cyfrowo i przesłać go bezpośrednio do rejestru przez internet. Zmiana w obu przypadkach jest darmowa.

    Jeżeli przedsiębiorca prowadzi dodatkowo spółkę cywilną, musi pamiętać o dokonaniu zmian w PKD w rejestrze REGON.

     

    Ważne! Ministerstwo Rozwoju i Technologii na swojej stronie przypomina, że przedsiębiorcy prowadzący działalność wpisaną do rejestru działalności regulowanych albo prowadzoną na podstawie koncesji czy zezwolenia, mają obowiązek poinformować o zmianach PKD odpowiedni urząd, który wydał dane pozwolenie.

     

    Jak przeprowadzić zmiany PKD 2025 w KRS

     

    Przedsiębiorcy prowadzący działalność w postaci spółek osobowych i kapitałowych, aktualizację przeprowadzają w KRS.

    Dla spółek prawa handlowego zmiany w PKD 2025 wiążą się z nieco większym wysiłkiem. Wynika to z faktu, że przedmiot działalności spółki musi być określony w umowie spółki.

    Nie ma potrzeby określania ich za pomocą kodów PKD. Jeżeli jednak wspólnicy wpisali do umowy określone PKD, będą musieli zmieniać umowę.

    Jeżeli treść umowy opisuje jedynie charakter działalności spółki (bez wskazywania kodów), nie ma potrzeby zmieniać umowy.

    Wystarczy sama aktualizacja PKD w KRS. Należy jednak pamiętać, że jeżeli spółka zajęła się nowym rodzajem działalności, nie wystarczy wybranie nowych kodów PKD w KRS. Musi być to również wprowadzone w umowie spółki.

     

    Artykuł przygotowany przez naszego specjalistę Radosława Pilarskiego

     


    Usprawnij swoją pracę,
    dołącz do nas!

    do 3 miesięcy od daty utworzenia konta możesz wprowadzić 100 faktur sprzedaży, 100 faktur zakupu oraz 100 Poleceń Księgowania w bezpłatnej wersji programu.

    Po osiągnięciu limitu ilości dokumentów lub upływie limitu czasu dla wersji darmowej podejmiesz decyzję o zakupie pierwszej licencji.